Page 11 - zbornik
P. 11

PRÍSPEVKY
VYHODNOTENIE A VÝVOJ KVALITY VODY V ZÁUJMOVOM ÚZEMÍ POVODIA SLANEJ.
Autori: Andrea Ľuptáková, Jaroslava Urbancová, Jana Döményová, Ivan Bartík, Róbert Chriašteľ, Radoslav Kandrík Prezentujúci: Andrea Ľuptáková, Jana Döményová, Róbert Chriašteľ
ABSTRAKT:
V súvislosti so znečistením rieky Slaná banskou vodou, vytekajúcou zo zatopenej sideritovej bane v Nižnej Slanej bol v júli 2022 vyhlásený mimoriadny stav a zriadený medzirezortný krízový štáb zameraný na riešenie vplyvu kontaminácie na životné prostredie.
K zatopeniu bývalej bane Siderit došlo vo februári, kedy začala do rieky Slaná vytekať banská voda s anomálne vysokým obsahom Fe, Mn, As, Ni a síranov. Z nej sa zrážal železitý oker, ktorý spôsobil intenzívny zákal a zhoršenie ekologického stavu vody rieky Slaná. Skúmaným územím dopadu kontaminácie bola oblasť v úseku od Nižnej Slanej po štátnu hranicu s Maďarskom.
Pre reprezentatívne posúdenie vplyvu havárie na rieke Slaná na kvalitu podzemnej vody bol vyhodnotený vývoj vybraných ukazovateľov v 18 monitorovacích objektoch podzemných vôd Štátnej hydrologickej siete (ŠHS), z ktorých je 9 situovaných v aluviálnych náplavoch rieky Slaná a kvalita povrchovej vody na samotnom toku Slaná bola vyhodnotená v 10 monitorovacích miestach pre ukazovatele, ktoré by mohli mať vplyv na zhoršenie stavu vody v záujmovej oblasti.
Z celkového hodnotenia 7587 stanovení od roku 2000 bola najhoršia kvalita podzemnej vody v lokalite Betliar, kde boli zistené nadlimitné koncentrácie najmä v ukazovateľoch mangán, železo a arzén. Treba však poznamenať, že v porovnaní s predchádzajúcim monitorovacím obdobím objektov sledovaných v aluviálnych náplavoch rieky Slaná, boli zistené nadlimitné koncentrácie a boli opakovane stanovované aj v období pred haváriou bývalej sideritovej bane v Nižnej Slanej.
Kvalita povrchovej vody bola kontinuálne sledovaná len v hraničnom monitorovacom mieste Sajópüspöki (riečny km 0,0), kde bol zistený nesúlad s legislatívnymi požiadavkami na kvalitu povrchovej vody počas celého sledovaného obdobia najmä v skupine ukazovateľov A (všeobecné, fyzikáno-chemické ukazovatele), v skupine C (sysntetické znečisťujúce látky) a v skupine E (hydrobilogické a mikrobiologické ukazovatele).
Napriek doposiaľ zisteným poznatkom v oblasti povodia Slaná stále pretrváva riziko znečistenia z havárie spôsobenej zatopením bývalej bane. Preto je potrebné naďalej venovať zvýšenú pozornosť tejto oblasti a pokračovať v mimoriadnom monitorovaní podľa nastaveného harmonogramu do roku 2027.
11
 























































































   8   9   10   11   12