Page 4 - zbornik
P. 4

4
PREČO JE SNEHOVÁ POKRÝVKA V ZIME DÔLEŽITÁ
Autori: Danica Lešková, Martin Halaj Prezentujúci: Danica Lešková
ABSTRAKT:
V našich zemepisných šírkach je jednou z typických podnebných charakteristík striedanie štyroch ročných období. Každé z nich má pre hydrologický režim svoj osobitný význam. Pre hydrologický rok, ktorý trvá od začiatku novembra do konca októbra nasledujúceho kalendárneho roka, sú obzvlášť dôležité jeho prvé mesiace. V nich spravidla dochádza ku tvorbe a akumulácii snehovej pokrývky. Jej (ne)prítomnosť spolu s prevládajúcimi teplotnými a zrážkovými pomermi do veľkej miery ovplyvňujú hydrologický režim povrchových a podzemných vôd pre vegetačné a pôdne procesy. V predchádzajúcich rokoch pozorujeme zmeny charakteru niektorých zím – absenciu súvislej snehovej pokrývky v nížinách, nestabilitu teplotných a zrážkových podmienok, podpriemerné zásoby snehovej pokrývky v horských polohách, či neskorý nástup zimy a skorý nástup jari. V uplynulých rokoch sme boli svedkami náhlych a dlhotrvajúcich oteplení, spôsobujúcich rýchle topenie snehových zásob, vzostupy hladín na tokoch a vznik povodňovej situácie kedykoľvek počas zimy.
Kľúčovým faktorom optimálneho hydrologického režimu je prítomnosť dostatočných snehových zásob v závere zimy. Od dostupných zásob snehovej pokrývky závisí vodnosť tokov v našich povodiach počas jarných mesiacov. Dlhodobú akumuláciu strieda pomerne rýchly úbytok. Topiaca sa snehová pokrývka sa vtedy významným spôsobom podieľa na zvýšených odtokoch v riekach. Jej nedostatok v kombinácii s dominanciou anticyklonálneho počasia počas jari má za následok vznik hydrologického sucha, ktoré sa prejavuje nedostatkom zásob podzemných vôd, malou vodnosťou povrchových tokov a neposlednom rade absenciou dostatku pôdnej vlahy na začiatku vegetačného obdobia.
V prípade nízkych zásob vody (napr. v zime 2015-2016) je predpoklad nepriaznivej odtokovej situácie, ktorá môže sprevádzať povodie po zvyšok roka. Ale ani veľké množstvo snehu nemusí automaticky znamenať povodne z topenia snehu, a tiež optimálne hydrologické podmienky po zvyšok roka. Pri silných vetroch aj pri nízkych teplotách vzduchu dochádza k sublimácii (výparu) snehu. Sublimovať môže aj viac ako polovica snehových zásob. V takom prípade v jarných odtokových situáciách práve chýba voda zo snehu.
Hydrológovia operatívne zberajú informácie o výške a vodnej hodnote snehu. Operatívne sú uverejňované v snehových spravodajstvách. Sú dôležitou informáciou najmä pre povodňové orgány a vyjadrujú potenciálne nebezpečenstvo povodne, ak by prišlo k výraznému otepleniu, dažďu a s tým spojeným topením snehu. Pri optimálnych meteorologických podmienkach 1/3 vody zo snehu odtečie, 1/3 vsiakne do podzemných vôd, 1/3 sublimuje. Hydrologická predpovedná (povodňová) služba formou predpovede a výstrahy upozorňuje na nebezpečenstvo povodne, ale je pripravená upozorniť aj na malú vodnosť, resp. v kombinácii s ďalšími indíciami vrátane dlhodobého meteorologického výhľadu upozorňovať na hydrologické sucho, resp. nedostatok vody.
PRÍSPEVKY


























































































   2   3   4   5   6